Pravietis Vatikānā tiekas ar pāvestu Francisku

Pirmā reize, kad kāds no pēdējo dienu svēto prezidentiem ir ticies ar pāvestu.

Pirmā reize, kad kāds no pēdējo dienu svēto prezidentiem ir ticies ar pāvestu.

Šo sestdien prezidents Rasels M. Nelsons no Pēdējo Dienu Svēto Jēzus Kristus Baznīcas viesojās Vatikānā, kur tikās ar pāvestu Francisku, un tā ir pirmā reize, kad kāds no pēdējo dienu svēto prezidentiem ir ticies ar pāvestu. Šī vizīte notika dienu pirms tam, kad prezidents Nelsons iesvētīja pirmo Baznīcas templi Romā. Prezidentu Nelsonu pavadīja prezidents M. Rasels Balards no Divpadsmit apustuļu kvoruma.

 

Pēc pusstundu ilgās sarunas prezidents Nelsons un prezidents Balards tikās ar žurnālistiem. „Tā bija ļoti sirsnīga un neaizmirstama pieredze. Viņa Svētība bija ļoti laipns, draudzīgs un uzņēma mūs ļoti sirsnīgi,” teica prezidents Nelsons, „viņš ir tik jauks un brīnišķīgs cilvēks! Katoļticīgajiem ir ļoti paveicies, ka viņiem ir tik laipns, gādīgs, mīlošs un spējīgs vadītājs.” Prezidents Nelsons turpināja, sakot: „Mēs runājām par rūpēm, ko mēs jūtam par visiem tiem cilvēkiem, kuri cieš. Mēs runājām par to, cik būtiska ir reliģijas brīvība, ģimenes loma un mūsu rūpes par Baznīcas jauniešiem, kā arī par pasaules sekularizāciju un to, ka cilvēkiem ir nepieciešams nākt pie Dieva un pielūgt Viņu, lūgt Viņu un iegūt to stabilitāti, ko viņu dzīvē var ienest ticība Jēzum Kristum.”

 

Spriežot pēc prezidenta Balarda teiktā, tikšanās laikā tika runāts arī par ciešajām attiecībām, kas valda abu ticību starpā, kopīgi strādājot pie projektiem humānā darba jomā. „Mēs paskaidrojām viņa Svētībai, ka mēs darbojamies roku rokā ar Katoļu palīdzības dienestu, strādājot pie kopīgiem projektiem 43 valstīs visā pasaulē. [Mēs esam] darbojušies plecu pie pleca kā partneri, cenšoties mazināt cilvēku ciešanas. Viņš bija ļoti ieinteresēts tajā.”

 

Tikšanos apmeklēja arī viens no vietējās Baznīcas vadītājiem — elders Alesandro Diničači. „Bija tik iedvesmojoši redzēt, kā divi no pasaulē vadošo ticību vadītājiem tiekas vienotā sadraudzībā,” viņš teica, „tas ir tik skaisti, un tas ir kaut kas tāds, no kā mēs neapšaubāmi varam mācīties, domājot par mūsu biedrošanos ar citu ticību pārstāvjiem.” Tikšanās reizē bija klāt arī elders Masimo Defeo no Septiņdesmitajiem, kurš teic, ka vadītāji ātri atrada kopīgu valodu. „Bija tik brīnišķīgi redzēt, ka pēc minūtes viņi jau sarunājas kā seni draugi. Prezidents Nelsons un pāvests Francisks izturējās viens pret otru ļoti mīloši un cieņpilni.”

 

Pēdējo dienu svēto vadītāji ir uzturējuši starpkonfesionālo dialogu jau kopš Baznīcas dibināšanas pirmsākumiem. Kopš 2018. gada, kad prezidents Nelsons kļuva par Pēdējo Dienu Svēto Jēzus Kristus Baznīcas vadītāju, viņš savu kalpošanas vizīšu laikā ir vairākkārt ticies ar dažādiem Romas katoļu baznīcas vadītājiem. Pagājušā gada novembrī viņš viesojās Teksasā, kur tikās ar arhibīskapu Gustavo Garsiju-Silleru no Sanantonio katoļu arhibīskapijas. Un pagājušajā mēnesī, viesojoties Arizonā, viņš tikās ar Fīniksas katoļu bīskapu — viņa godību Tomasu Dž. Olmstedu. 35 gadu gaitā, kalpojot par apustuli un viesojoties vairāk nekā 130 valstīs, lai kalpotu pēdējo dienu svētajiem un viņu draugiem, prezidents Nelsons ir daudzkārt noturējis šādas tikšanās.

 

2018. gada oktobrī, viesojoties Urugvajā, prezidents Nelsons sniedza interviju pāvesta Franciska biogrāfam Serdžio Rubinam. Prezidents Nelsons un Rubina kungs īsi apspriedās par Romas templi Itālijā. „Mēs patiesi novērtējam pāvesta un Vatikāna laipnību. Tas ir ārkārtīgi laipni, ka viņi mūs ir uzņēmuši,” tobrīd teica pravietis.

 

Dialogs starp katoļu un pēdējo dienu svēto vadītājiem Vatikānā ir norisinājies arī iepriekš, kad prezidents Henrijs B. Airings (iepriekšējā Baznīcas prezidenta Tomasa S. Monsona padomnieks) sarokojās ar pāvestu Francisku, piedaloties Vatikāna samitā par laulības nozīmi. 2010. gadā ar katoļu vadītājiem Vatikānā tikās prezidents Balards, bet 1995. gadā Baznīcas prezidents Gordons B. Hinklijs uzdāvināja Vatikāna bibliotēkai enciklopēdiju par mormonismu.

 

Katoļu baznīcas un pēdējo dienu svēto vadītāji ir tikušies arī citviet. Piemēram, 2010. gadā kardināls  Francisks Džordžs (1937–2015), kurš tolaik bija ASV Katoļu bīskapu konferences (USCCB) vadītājs, uzstājās ar uzrunu Brigama Janga universitātē un tikās ar pēdējo dienu svēto apustuļiem. Nesenākā pagātnē apustuļi ir apsprieduši abpusēji interesējošas tēmas ar Ņujorkas arhibīskapu — kardinālu Timoteju Dolanu. Vairāki katoļu baznīcas vadītāji ir viesojušies Jūtas štatā, tostarp Lūivilas arhibīskaps Džozefs Kērts (tā laika USCCB prezidents), kurš 2016. gadā apmeklēja Tempļa skvēru, un arhibīskaps Čārlzs Dž. Čaputs no Filadelfijas, kurš vairākkārt ir uzstājies Brigama Janga universitātē. 2015. gadā arhibīskaps Čaputs uzaicināja elderu D. Todu Kristofersonu no Divpadsmit apustuļu kvoruma piedalīties pasaules mēroga ģimeņu tikšanās pasākumā Filadelfijā, lai pastāstītu par pēdējo dienu svēto principiem ģimenes stiprināšanas jomā.